Preloader

Kolegijų absolventai diskriminuojami Valstybės tarnybos įstatyme

Šiandien, vasario 25 d., Lietuvos studentų sąjunga (LSS) pradėjo rinkti parašus peticijoje dėl kolegijų absolventus diskriminuojančios Valstybės tarnybos įstatymo normos panaikinimo. Anot studentų atstovų, galiojanti Valstybės tarnybos įstatymo redakcija nepagrįstai sukuria prastesnes sąlygas kolegijų absolventams įsidarbinti Valstybės tarnyboje.

Šiuo metu galiojantis Valstybės tarnybos įstatymo 7 str. numato, kad A lygio Valstybės tarnautojų pareigas gali užimti asmenys turintys aukštąjį universitetinį išsilavinimą. LSS atstovai mano, kad nuostata, leidžianti kolegijų absolventams užimti tik B arba C lygio tarnautojų pareigas, diskriminuoja kolegijų absolventus ir nepagrįstai apribojant jų galimybes įsidarbinti darbo vietose, adekvačiose įgytam išsilavinimui.

LSS prezidento Pauliaus Baltoko teigimu, bakalauro (universitetinės) ir profesinio bakalauro (kolegijinės) laispniai savo turiniu ir apimtimi nėra atskirti esminiais skirtumais ir yra priskiriami tam pačiam kvalifikacijų lygmeniui, tad absolventai turi turėti lygias galimybes Valstybės tarnyboje. „Kolegijų absolventai įgyja tą patį kvalifikacijos lygį kaip ir universitetų, tad keista, kad vieni gali užimti aukštesnes pareigas, o kiti ne. Dėl šios priežasties ir kviečiame studentus pasirašyti peticiją dėl aukštųjų mokyklų absolventų teisių suvienodinimo“, – sako P. Baltokas.

Studentai teigia, kad leidimas kolegijas baigusiems asmenims užimti ir A lygio pareigybes pagelbėtų Valstybės tarnybos sistemai rajonuose ir mažesniuose miesteliuose, atsižvelgiant į tai, jog kolegijos yra orientuotos į regionus ir jų aptarnavimą paruošiant specialistus. „Didelė dalis studentų nori dirbti didmiesčiuose, o štai kolegijų absolventai, kurių studijos yra nukreiptos į regionų aptarnavimą neturi teisės užimti aukščiausio lygio pareigų Valstybės tarnyboje ir tuomet mums tenka spręsti specialistų trūkumo regionuose problemą“, – sako P. Baltokas.

Valstybės tarnybos pareigybių lygiai buvo nustatyti kai Lietuvoje veikė tik universitetinio tipo aukštosios mokyklos.  2000-aisiais metais buvo įteisintas naujas aukštojo mokslo sektorius – kolegijos, aukštojo mokslo sistemą reformuojant iš unitarinės į binarinę. Dėl tuomet susiklosčiusių aplinkybių kolegijos absolventams Valstybės tarnybos įstatyme buvo numatyta galimybė užimti tik B lygio pareigybes. Vis dėlto Lietuvos kvalifikacijų sandaroje – nustatytų kvalifikacijų, grindžiamų asmens veiklai reikalingomis kompetencijomis, lygių sistemoje – numatyta, jog bakalauro ir profesinio bakalauro laipsniai priskiriami VI kvalifikacijų lygmeniui, taigi suteikia lygias kompetencijas.